Zamość 2013

Oblężenie twierdzy Zamość 01.06.2013 r.

Zamość tego roku powitał nas ulewnym deszczem. Skoro jednak Zagończykowa Kompanija nie z cukru zrobiona, zatem nie przeszkodziło nam to dumnie się zaprezentować i przemaszerować ulicami miasta na Rynek Wielki. Właśnie tam odbyło się oficjalne powitanie szlachty i wojsk, którzy tłumnie zjechali aby wspomóc obronę twierdzy Zamość przed kozackim najeźdźcą.

Powitań i radości ze spotkania prawie nie było końca, więc gromadnie udaliśmy się do obozu aby taktykę wojskową obmyślić i nasz udział w bitwie ustalić. Racząc się przy tym sutym jadłem, napitkiem, a i od żartów nie stroniąc.

Zgodnie z przewidywaniem bitwa rozpoczęła się szybko. Kozacy zaatakowali szlachtę na otwartej przestrzeni przed zamkiem, ci jednak wsparci przez piechotę i jazdę zdołali szybko odeprzeć kozacki atak.

Polska strona już ciesząc się z wygranej bitwy poczęła się rozpraszać i rozpierzchać, prawie nie zauważając tego iż Kozacy ponownie się składają, przegrupowują i przygotowują do dalszej walki.

Atak nadszedł nocą, od strony Głównej Bramy Twierdzy, co okazało się dużym błędem najeźdźców bowiem zarówno brama jak i most nad fosą do niej prowadzący były uzbrojone i nie dały się w żaden sposób zaskoczyć. Polska strona powitała atakujących kanonadą z armat oraz muszkietów. Koniec końców efektowna, pełna wystrzałów i zaciętych fechtunków, bitwa na moście przed Bramą Główną zakończyła się druzgocącym zwycięstwem Polaków nad Kozakami. Twierdza została obroniona, a szlachta miała kolejny doskonały powód do biesiadowania i świętowana do rana, a potem do wieczora..

Chętnych do obejrzenia relacji z bitew zapraszamy do Galerii (tutaj).

Komentarze (0)

Dodaj odpowiedź

Dziękujemy za wystawienie komentarza

Poleć tą stronę:  
  
Copyright © 2010-2013 Zagończykowa Kompanija. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by Kanclerz Robertus
odwiedzin: 6518 dzisiaj: 105 on-line: 2 strona istnieje: 3245 dni ładowanie: 0.005 sek