Zamość A.D. 2012

Oblężenie twierdzy Zamość

t.j. zamojska potrzeba A.D. 2012.06.01 - 03

A.D. 1655 król szwedzki Karolus Gustawus, przez Sarmatów Śledziem nazwany, przerzucił przez Bałtyk swą nowocześnie uzbrojoną i takoż wymusztrowaną armię na ziemie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Armia owa jakoby morze rozlała się po wszej Litwie i Koronie siejąc zniszczenie, mor i pożogę. Najjaśniejszy Pan, Majestat Królewski ratując, osobą własną na Śląsk się udał, kraj i wojska pozostawić zmuszony. Jedynie klasztor na Jasnej Górze, bożą wspierany opatrznością oraz hetmańska twierdza Zamość, godny a hardy odpór nikczemnej, niszczycielskiej sile nieprzyjaciela dawały.

Takoż i my Zagończykowa Kompanija, pod wodzą rotmistrza Józefa Piotra Poraja, w czerwca pierwszych trzech dniach A. D. 2012 pod Zamość zjechali, by mężnym tej twierdzy obrońcom, suport orężny dać i wielką ich glorię sławić. Szwedów siła wielka oblała Zamość i ogniem armatnim raziła nieznośnie, nie ustając ni nocy ni dnia. Wojska nasze zuchwale stawały, piesze i konne czyniąc w pole wycieczki, sposobem onym Szweda gnębiąc i mocy pozbawiając. Artyleria koronna ogniem nas wielce wspierała, prochów ni kul nie szczędząc, jasność nocy nad dzienną wynosząc. Po onych dniach naszej laborare armorum Szwed skapitulował i twierdzy odstąpił, co my hucznie i godnie przez trzy dni po sarmacku świętowali.

Wespół z Małopolską Zgrają Sarmacką, z którą Zagończykowa Kompanija obozem stała, jako i wszystkiem wojska naszego towarzystwem, w szczególności Zamojskim Bractwem Rycerskim, które honory domu godnie trzymały, jadła ni trunków wszelakich nie szczędząc, świętowalim. Z hetmańskiego rozkazu jarmark dostatni na zamojskim rynku uczyniono, na którym z dóbr świata tego zabraknąć niczego nie mogło. Zjechali tedy Ormianie i kupcy z Korony, Ukrainy, Krymu i Armenii, kosztowności wszelakie oferując, jakimi i Chan w Bahczysaraju by nie wzgardził. Nie brakło nawet nadobnych, wielce kuszących swym ekstatycznym pląsaniem, zmysłowych tancerek orientu. Tak oto w potrzebie wojennej stając, oręża naszego zażywając, chwałę obrońców Zamościa uczciliśmy, czego egzamplum na rycinach galeryi naszej obaczyć można (link).

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego tematu.

Dodaj odpowiedź

Dziękujemy za wystawienie komentarza

Poleć tą stronę:  
  
Copyright © 2010-2013 Zagończykowa Kompanija. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by Kanclerz Robertus
odwiedzin: 6517 dzisiaj: 104 on-line: 2 strona istnieje: 3245 dni ładowanie: 0.006 sek