Wigilia Bożego Narodzenia 2011

Zgodnie z polską tradycją 24. grudnia 2011 roku szlachta zjechała tłumnie aby celebrować Wigilię Bożego Narodzenia. Wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki zebraliśmy się wokół suto zastawionego stołu całą Kompaniją. Po odczytaniu przez Seniora rodu herbu Poraj – Antoniego – fragmentu Ewangelii i wspólnej modlitwie przełamaliśmy się wzajemnie opłatkami składając sobie życzenia przy których uścisków, śmiechu i wzruszeń nie było końca.

Wprost magiczna atmosfera otaczała nas gdy w tą grudniową noc całą Zagończykową Kompaniją zasiadaliśmy do wieczerzy przygotowanej przez Ochmistrzynie Małgorzatę oraz Panny Sylwię, Agnieszkę i Małgosię. Sam gospodarz – Sarmata Norbertus – dopilnował aby zgodnie z tradycją staropolską pod obrusem podścielono siano, a na stole pojawiło się co najmniej dwanaście potraw. Wśród przygotowanych smakowitości wigilijnych pojawiły się barszcz czerwony z uszkami, karp, ryba w galarecie, zupa grzybowa, kilka rodzajów pierogów, kutia, ciasta oraz wiele innych rarytasów.

W przerwach między kolejnymi daniami, a także po zakończeniu wieczerzy wspólnie kolędowaliśmy, ochoczo wyśpiewując po kolei wszystkie znane nam kolędy i pastorałki, niektóre nawet wielokrotnie, aby ten wyjątkowy wieczór upłynął jak najprzyjemniej i trwał jak najdłużej. Na deser została zaprezentowana kolęda do której zarówno słowa jak i muzykę stworzył Kasztelanic Dawid, a którą zaśpiewała Panna Katarzyna.

Zapraszamy do obejrzenia wigilijnej galerii zdjęć tutaj.

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego tematu.

Dodaj odpowiedź

Dziękujemy za wystawienie komentarza

Poleć tą stronę:  
  
Copyright © 2010-2013 Zagończykowa Kompanija. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by Kanclerz Robertus
odwiedzin: 6517 dzisiaj: 104 on-line: 2 strona istnieje: 3245 dni ładowanie: 0.005 sek