Tatai Patara 30 V - 1 VI A.D. 2014

Dnia 30 maja roku pańskiego uczestniczyliśmy w Tata na Węgrzech w Festynie z czasów najazdu tureckiego na Węgry.

Tata to miasto w północnej części Węgier, położone u podnóża Wzgórz Geresce na brzegach dwóch jezior Oreg-tó i Cseke-tó. Na północnym brzegu jeziora Cseke-tó stoi zamek, niegdyś obronny, datowany już na XIV wieku przez ród Lackfi. Zamek ten był ulubioną rezydencją myśliwską ówczesnego króla Węgier Zygmunta Luksemburczyka. Obecną bryłę i wygląd budowla zawdzięcza właścicielowi Maciejowi Korwinowi, który przebudował zamek na rezydencję dworską w stylu renesansowym.

W czasach XVI-XVII wieku, czyli w okresie wielkich batalii między Turkami, a chrześcijańskimi wojskami stanowił najważniejszą kresową twierdzę, ponieważ tutaj przechodziła granica pomiędzy imperium osmańskim i habsburskim. 400 lat temu odbito zamek z rąk Turczyna, było to 23. maja 1579 roku. Wydarzenie było epokowe dla owych czasów ponieważ hrabia Palfty szef policji Mikołaja Komarom zastosował petardy, by zdobywaniu bram do zamku, co okazało się wielce skuteczne w oblężeniu zamku. W XVIII wieku Tata słynęła z produkcji ceramiki.

Dla upamiętnienia tego zwycięskiego oblężenia w Tata organizowany jest Festiwal, który zyskał sławę pod nazwa Patara Tańska na cześć broni-petard. Spektakularne batalie zaproszonych grup historycznych pod zamkiem, bitwy szermiercze i armatnie z Janczarami tworzą wielkie barwne widowisko trwające trzy dni. Całości dopełniają parady janczarów, muszkieterów, wojska węgierskiego oraz szlachty, która zjeżdża na ten czas tłumnie z całej Europy. Nawet Pasza ze swoim haremem uświetnia swoją obecnością to widowisko. Przez cały czas trwania Festiwalu dostępny dla wszystkich jest jarmark; kramy sztuki i rzemiosła wszelakiego. Można także poczuć i skosztować światowych rarytasów doby renesansu, zarówno kuchni węgierskiej jak i tureckich mamałyzji, oczywiście w przerwach między bitwami, jak to na wojnie.

Fotorelację z naszej obecności na węgierskim Festiwalu można znaleźć TUTAJ. Zapraszamy!

Komentarze (0)

Dodaj odpowiedź

Dziękujemy za wystawienie komentarza

Poleć tą stronę:  
  
Copyright © 2010-2019 Zagończykowa Kompanija. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by Kanclerz Robertus
odwiedzin: 6518 dzisiaj: 105 on-line: 2 strona istnieje: 3245 dni ładowanie: 0.011 sek