Pola Chwały 2012

W tym roku Pola Chwały w dniach 28-30 września a.d. 2012 miały miejsce. Kiedy wojsku na wyprawę ruszać przychodzi, hetman lub regimentarze zarządzają Okazowanie, na którym każdy ma stanąć wraz z bronią i rynsztunkiem najokazalszym, by hetman mógł wojsk przegląd uczynić, zaś pisarze pod chorągwie zacnych wojowników zapisać.

Stawiliśmy się więc i my na to wezwanie i na Zamku Królewskim w Niepołomicach całą naszą Zagończykową Kompaniję w najlepszej modzie i ekwipunku pod sztandarem zaprezentowaliśmy. W sobotni wieczór posłuszni rozkazom, w bitwie przeciwko Szwedom wzięliśmy udział strasząc ich zapiekle wystrzałami z muszkietów, armat i falkonetów, a następnie roznosząc na szablach ku chwale Rzeczypospolitej.

Zwycięskie wojska w niedzielne popołudnie przedefilowały przez miasto rozgłaszając wieść wypędzeniu Szweda. Wraz ze szlachtą na Zamek Niepołomicki zjechało liczne grono rzemieślników, a także otwarto kramy kupieckie gdzie zaopatrzyć można się było w biżuterie, rękodzieło artystyczne, garncarstwo, stroje i tradycyjną sztuka ludową.

Fotorelacja z naszego udziału w spotkaniu dostępna jest tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj odpowiedź

Dziękujemy za wystawienie komentarza

Poleć tą stronę:  
  
Copyright © 2010-2013 Zagończykowa Kompanija. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by Kanclerz Robertus
odwiedzin: 6517 dzisiaj: 104 on-line: 2 strona istnieje: 3245 dni ładowanie: 0.005 sek