Biesiada Nowy Wiśnicz

Na zaproszenie Grupy Odtwórstwa Historycznego „Per Saecula” 1 maja 2012 roku pojawiliśmy się na III Rycersko - szlacheckiej Biesiadzie na wiśnickim Zamku.

Po oficjalnej prezentacji grup rekonstrukcyjnych oraz uroczystym otwarciu Biesiady licznie przystąpiliśmy do turnieju łucznictwa historycznego. Zmagania trwały prawie dwie godziny i odbywały się aż w pięciu różnych konkurencjach. W każdej z nich łucznik miał do wypuszczenia sześć strzał.

Pierwsza konkurencja rozpoczynająca turniej łuczniczy to strzały z odległości 15 i 30 metrów. W drugiej konkurencji należało odbyć tzw. „spacer” polegający na strzelaniu kolejno z 10, 20 i 30 metrów. Kolejna, trzecia z kolei konkurencja to strzelanie do specjalnej tarczy na której znajdowało się 6 kół, po trzy w kolorach żółtym i białym. Łucznik musiał przed strzałem określić w który kolor celuje i tylko te trafienia liczyły się do rozgrywki. Czwarta konkurencja to strzelanie z łuku na czas. Należało w przeciągu 30 sekund z odległości 10 metrów wypuścić z łuku jak najwięcej strzał. Jednak wbrew pozorów nie tylko szybkość się liczyła w tym zadaniu, bowiem dodatkowo punktowana była również celność strzałów. Ostatnią konkurencją, wymagającą chyba największego skupienia od łuczników, było trafienie w ruchomy cel, którym był dyndający worek. I wreszcie po oddaniu przez każdego uczestnika ostatniego, trzydziestego strzału i podsumowaniu punktacji przez sędziego, ostatecznie zostali wyłonieni zwycięzcy.

Wśród naszej Zagończykowej Kompaniji najlepsi okazali się Rotmistrz oraz Kanclerz, którzy zajęli odpowiednio piąte i szóste miejsce spośród dwunastu uczestników turnieju.

Po emocjonującej rozgrywce przyszła pora na chwilę odpoczynku przy strawie przygotowanej przez organizatorów, jednak odpoczynek ten nie trwał zbyt długo. Szlachta tłumnie zebrała się przy kociołkach z jadłem co stało się przyczyną drobnej zwady karczemnej, która następnie przerodziła się w bitwę. Straż zamkowa próbowała opanować towarzystwo przy pomocy muszkietów, a następnie szabel, jednak dopiero interwencja niewiast z pełnymi kuflami i kielichami spowodowała, że pod zamkiem wiśnickim znów zapanował spokój i zgoda.

Tutaj można zobaczyć zdjęcia z Biesiady, a tutaj wideo-relację z bitwy. Zapraszamy!!

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego tematu.

Dodaj odpowiedź

Dziękujemy za wystawienie komentarza

Poleć tą stronę:  
  
Copyright © 2010-2013 Zagończykowa Kompanija. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by Kanclerz Robertus
odwiedzin: 6517 dzisiaj: 104 on-line: 2 strona istnieje: 3245 dni ładowanie: 0.008 sek