Jarmark Św. Małgorzaty w Nowym Sączu 12-13. VII A.D. 2014>

Od XV wieku Św. Małgorzata, patronka Nowego Sącza, raz w roku rękę swą do całowania wystawia w czasie odpustu w kolegiacie grodzkiej. Mimo całodziennego deszczu zebrali się tłumnie wierni by zaszczytu i odpustu tego dostąpić w drugą niedzielę lipca AD MMXIV. Zjechało tedy towarzystwo artyleryjskie, doborowe z Krakowa, Katowskie z Nysy , Rycerskie z Wiśnicza i Czech a z Węgier Kapela Szelindek. Jej historyczna, utrzymana w klimacie orientu muzyka umilała czas, dodając wiernym mocy wielkiej.

Przybyliśmy i my by wydarzenie ono strojno i zbrojno wespół z Jędrusiem tj. armatnio uświetnić. Krom parady i okazowania wojska, igrce z bronią wszelaką, tańce, biesiady i uciechy różnorakie się miały, jako zwyczaj w czas jarmarków. Kramy kupieckie i rzemieślnicze kolegiatę pierścieniem otoczyły, dobro wszelakie w obfitaści oferując niemałej.

Wieczorem, gdy deszcze ustały pociągnęły wojska pod zamek, by bitwę stoczyć z Rokoszanami Lubomirskiego, który na Miasto nastąpił. Rokoszan taka siła była, że mimo tęgiego odporu wspieranego ogniem Szeliżanki i Jędrusiowym, ledwo szturm odparto. "Po ciemnej nocy Bóg dzień na ziemi czyni i słońcu z morza wstawać każe". Takoż się nazajutrz stało a igrcom i ucztom końca nie było, póki gościnę opuścić przyszło i w drogę powrotną do dom ruszyć.

Chwała świętej Małgorzacie oraz Władzom Grodu, Muzeum Historycznego i Kolegiaty, że nam tylu uciech przyzwoliły.

Komentarze (0)

Dodaj odpowiedź

Dziękujemy za wystawienie komentarza

Poleć tą stronę:  
  
Copyright © 2010-2014 Zagończykowa Kompanija. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by Kanclerz Robertus
odwiedzin: 6517 dzisiaj: 104 on-line: 2 strona istnieje: 3245 dni ładowanie: 0.005 sek