Checiny 2013

Szlakiem Jana III Sobieskiego, Chęciny 22-23.06.2013 r.

Konie wiozące nas i nasz dobytek obozowy zajechały sobotnim popołudniem na dziedziniec dworu starosty chęcińskiego Stefana Bidzińskiego w Podzamczu. Pomimo prawdziwej inwazji krwiopijnych komarów udało nam się nie tylko sprawnie rozłożyć obozowisko, ale także przeprowadzić, wraz z naszymi kompanami z innych grup, mały turniej łuczniczy oraz drużynowy konkurs w zarzucaniu metalowych obręczy na kołek.

Wieczorem zebraliśmy się ma wspólnej biesiadzie i dyspucie nad dniem jutrzejszym, bowiem w południe miał przybyć do dworu sam król Jan III Sobieski wraz ze swą Marysieńką i całym orszakiem.

Od samego świtu trwały przygotowania na przyjęcie tak znamienitego gościa. Kobiety, których mężowie i narzeczeni wyruszyli na bitwę wraz z Królem, wyczekiwały z równym niepokojem co radością przyjazdu władcy i jego wojsk.

Wreszcie pojawiły się w oddali sztandary, husaria i karoca królewska. Gdy przejeżdżano przez łuk triumfalny na cześć Sobieskiego postawiony wiwatów, okrzyków i wystrzałów nie było końca. Szalona radość opanowała cały dwór i przepełniła wszystkie serca. Rozpoczęło się pasmo powitań, uścisków i uśmiechów. Dla uczczenia powrotu króla przywieziona została nawet nadobna tancerka orientu, która ku uciesze wszystkich mężczyzn zaprezentowała swój egzotyczny taniec.

Kolejną niespodzianką dla króla był pojedynek przedstawiciela polskiej szlachty Kanclerza Robertusa z Janczarem. Pojedynek był zacięty, długi, aczkolwiek zakończony remisem. Prezentowano również tańce dworskie, pokazy musztry, a także triki cyrkowe i kuglarskie. W całej tej radości, świętowania i biesiadowania nie obyło się bez zwady wśród szlachty. I tak od słowa do słowa, od pięści do pięści i od szabli do szabli. Szybko jednak zostali uspokojeni przez straż, która zagroziła rozrabiakom aresztem.

Portrety aresztowanych, jak również pozostałe obrazy ze świętowania powrotu króla można zobaczyć tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj odpowiedź

Dziękujemy za wystawienie komentarza

Poleć tą stronę:  
  
Copyright © 2010-2013 Zagończykowa Kompanija. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by Kanclerz Robertus
odwiedzin: 6517 dzisiaj: 104 on-line: 2 strona istnieje: 3245 dni ładowanie: 0.01 sek