Odsiecz Wiedeńska Kahlenberg A.D. 2013

Polska husaria w 330. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej pod Kahlenbergiem

Kara Mustafa wielki wezyr turecki rzucił wyzwanie całej Europie. Z niezliczoną potęgą otomańską latem A.D. 1683 stanął u wrót stolicy Sacrum Romanum Imperium. Ruszył tedy Jego Miłość król polski z pomocą śpieszną na czele wszystkich wojsk naszych.

Pożegnałem zatem zacną Zagończykową Kompaniję, dobywaniem zamku w Inwałdzie mocno, a ochoczo zajętą, i śladem króla na Wiedeń pociągnąłem, by polską wesprzeć rację stanu. Osiągnąwszy wzgórze Kahlenberg, co się nad Dunajem i austryjacką stolicą stromo wznosi, piękno i potęgę husarii naszej okazaliśmy, konno i zbrojno stając Krakowskim Szwadronem Ułanów w miejscu, z którego ruszyło pod wodzą króla Jana, uderzenie niezwyciężonych wojsk polskich, łamiąc potęgę turecką na zawsze.

Tako świętowaliśmy 330. rocznicę Victoriae Magnum, która zmieniła bieg historii Europy, otrzymując miano ODSIECZY WIEDEŃSKIEJ. Po onym zwycięstwie król Jan III Sobieski, przesyłając swej umiłowanej Marysieńce strzemię pokonanego wielkiego wezyra, wzorem Cezara lecz skromnie doniósł: "Vadimus, vidimus, Deus vicens".

Wien, Kahlenberg 08.09.2013

rtm. KO Józef Piotr Poraj

P.S.

Stojąc na stromiźnie Kahlenbergu, jako kawalerzysta, mogłem docenić geniusz wojenny naczelnego wodza operacji wiedeńskiej. Husaria nim rozwinęła szyki przed atakiem na nieprzyjacielskie pozycje, musiała pod jego ogniem zjeżdżać w dół po stromych zboczach, w bojowym uzbrojeniu i wyposażeniu, dosłownie na końskich zadach, pokonując po drodze skarpy i tarasy plantacji winorośli. Nie wspomnę już armat wciągniętych na szczyt, po rozmiękłej od deszczów, leśnej gęstwinie.

Gdyby nie polska rogata dusza, gdyby nie polska fantazja kawaleryjska, gdyby nie szalona desperacja Jana Sobieskiego i całego polskiego wojska, szczególnie husarii, Europa była by Turcją dziś.

GLORIA MAGNUS VICTOR

Komentarze (0)

Dodaj odpowiedź

Dziękujemy za wystawienie komentarzaPoleć tą stronę:  
  
Copyright © 2010-2013 Zagończykowa Kompanija. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by Kanclerz Robertus
odwiedzin: 6517 dzisiaj: 104 on-line: 2 strona istnieje: 3245 dni ładowanie: 0.026 sek